MZ CENER 2016

Obzirom da je prošlogodišnja utka i akcija postavljanja prematalice izazvala vrlo pozitivne reakcije odlučili smo nastaviti sa organizacijom MZ cenera (kros utrka na 8km). Ove godine utrka se održala 02.travnja sa startom u 11:00h.

Za one koji nisu za trčanje, a vole boraviti u prirodi pripremljen je popratni program, pa je svatko mogao pronaći nešto za sebe. Obzirom da smo ove godine željeli dati svoj doprinos Svjetskom danu zdravlja (7.travnja 2016.) utrku smo organizirali u suradnji sa Zagrebačkim dijabetičkim društvom i Domom zdravlja Zagreb – Centar. Glavna tema ovogodišnjeg svjetskog dana zdravlja je dijabetes. Kako je za preventivu razvoja dijabetesa bitna fizička aktivnost, željeli smo poslati poruku građanima da je izuzetno važno da što više sudjeluju u tjelesnim aktivnostima u prirodi, bilo da se radi o šetnjama ili trčanju Maksimirom, na Sljemenu, Bundeku ili Jarunu. U sklopu utrke, na nekoliko štandova održana su mjerenja šećera i tlaka, dijelili su se stručni savjeti od strane liječnika, te se promovirao i pilot- projekt „Ponesi svoj glukometar u svoj Dom zdravlja“.

Opis

VRIJEME: subota, 2. travnja 2016. u 11:00 sati

LOKACIJA: Park Maksimir, Zagreb

OPIS: Kros utrka 8 km, trče se 4 kruga od 2km, na kraju četvrtog kruga skreće se u cilj koji je izmaknut u stranu 

KATEGORIJE:

  • Muškarci: juniori (mlađi od 19god), MS (seniori 20-34god), M35 (35-44god), M45 (45-54god), M55 (55-64god), M65 (65god i stariji)
  • Žene: juniorke (mlađe od 19god), ŽS (seniorke 20-34god), Ž35 (35-44god), Ž45 (45-54god), Ž55 (55-64god), Ž65 (65god i starije)

NAGRADE: prva tri natjecatelja/ke u ukupnom poretku pehar, prva tri natjecatelja/ke u svakoj kategoriji medalja

PRIJAVE: on-line do četvrtka 31. ožujka 2016. do 23:59 h ili do popunjenja startnih mjesta. Broj trkača ograničen je na 500.

STARTNINA: Kotizacija za utrku iznosi 60,00 kuna može se izvršiti direktno na račun oganizatora, a može se uplatiti u prvoj specijaliziranoj trgovini za trčanje „Run & Trek“ u centru Kaptol u petak 1. 4. 2016, te na dan utrke od 9:30-10:30h na livadi kod Mogile:

  • IBAN: HR9323600001101490150;
  • Primatelj: Atletski klub Maksimir, Treće poljanice 1, Zagreb,
  • Svrha uplate: Kotizacija – ime i prezime natjecatelja

Podizanje startnih brojeva će biti u Run & Trek trgovini u Centru Kaptol u petak, 1. 4. 2016. do 20:00 h, na dan utrke od 9:30-10:30h na livadi kod Mogile.

Prijave na dan utrke na licu mjesta neće biti moguće!

Svaki natjecatelj dobiva startni paket.

ORGANIZATOR: AK Maksimir

Svi natjecatelji nastupaju na vlastitu odgovornost.

Sve novosti vezane uz događaje prije i nakon utrke, kao i galeriju slika možete vidjeti na našem Fejsu!

Start1

Dijabetes

Dijabetes je kronična bolest koja se javlja kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada stanice ne reagiraju na proizvedeni inzulin. Procjenjuje se da u svijetu oko 347 miliona ljudi boluje od dijabetesa, a svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će se taj broj udvostručiti do 2030. godine.

Uzroci dijabetesa – tko je pod najvećim rizikom?

Iako su neke osobe po prirodi sklonije dijabetesu, način života igra veliku ulogu u njegovom razvoju. Neki od najvećih faktora za dobijanje dijabetesa su:

◾Pretilost

◾Fizička neaktivnost

◾Povijest dijabetesa u porodici

U ranim fazama je moguće zaustaviti dijabetes promjenama u stilu života poput povećanja fizičke aktivnosti ili mršavljenja.

Fizička aktivnost pomaže kod dijabetesa čak i kad ne mršavite. Međutim, važno je napomenuti da se osobe sa dijabetesom moraju držati umjerene vježbe, a izbjegavati teške napore.